Egyéni kommunikáció az ifjúsági szakmában 2.- írásbeli kommunikáció

irasbeli kommunikacioFiatalokkal történő kommunikációban a közvetlen személyes forma a leghatékonyabb, de gyakran kell írásban, és a levegőn kívüli egyéb felületeken is információt cserélni. Kevésbé hatékony, és sok esetben lassú, de kikerülhetetlen.  Nem mindegy milyen közegben történik, milyen gyakorisággal, stb. Most az írásbeli közlésváltás néhány esetét vizsgáljuk meg.

 Általánosságban az írásbeli információcsere előnye, hogy bármikor megnézhető, előkereshető, hivatkozhatunk rá, egy verziót egyszer kell elkészíteni, és még sorolhatnánk. A hátránya azonban, hogy lassabb a szóbelinél, és kevésbé közvetlen.  Papír alapú levél ma már nagyon ritka, inkább hivatalos igazolások, tanúsítványok és egyéb hivatalos közlemények kerülnek ebben a formában továbbításra. Igaz ez az ifjúsági szakmára is, gyakorlati igazolás, Youth Pass tanúsítvány, iskolai kikérő, oklevél, a leggyakoribb megtestesülési formái.

Az írásbeli nem papír alapú kommunikációs formák, a hírlevelek, honlap cikkek, közösségi oldalon, beszélgetőprogramokon (chat) keresztül történő információ cserék.

Ha mindenképpen írásban kell kommunikálnunk, és nem kötött szerkezetű, hivatalos fomanyomtatványról van szó, akkor a lehető legérthetőbb módon fogalmazzunk. Nem kellenek olyan hosszú mondatszerkezetek, mint az előző mondatom.  A rövid, közérthető, egyértelmű közlés vezet eredményre. Az emberek általában nem olvasnak el öt hat sornál hosszabb bekezdéseket, csak ha kifejezetten érdekes számukra. Ez a fiatalokra különösen érvényes. Az sms-generáció a rövid mondatokhoz van szoktatva.

Sokuknak nehéz értelmezni hosszabb szövegeket. Van, akinek az olvasás is nehezére esik. Ez természetesen nemcsak az oktatás hibája, de ennek megvitatása, most nem képezi részét ennek a fejezetnek. Nem mindegyikükre érvényes, ám sokuk küzd ezzel. Az írásbeli közlésben tehát az egyszerűségen van a hangsúly. Nem árt, ha ismerjük az adott közösség speciális kifejezéseit. Alkalmazni azonban csak módjával érdemes.

Az e-mail nem tartozik a fiatalok kedvelt felületei közé. Sokuk alig használja, és hetente csak egyszer nézi meg a fiókját. A közösségi oldalak vették át a fő szerepet ezen a téren. Az ésszerű használatát azonban csak kevesen sajátították el. Az okostelefonok elterjedésével, szinte egész nap az interneten lógnak. A virtuális térben kommunikálnak leginkább. Ez a viszonylagos személytelenségnek is köszönhető. Könnyebben leírnak olyan dolgokat, amiket szóban, személyesen nem mernének megtenni.  Az ifjúsági munka során itt is a saját jó példával kell elől járni.

Azon túl, hogy elmondjuk, megmutatjuk, felhívjuk a figyelmet, csak az első lépést tettük meg. a példa ragadós. Ha közöljük, bizonyos dolgokról ez, bizony a saját közösségükön kívül ciki, akkor előbb-utóbb elhagyják az adott rossz szokást. Az önkontroll tehát nagyon fontos az ifjúsági szakember számára, az írásbeli kommunikációban is. A fogalmazási mód, legyen érthető, és fiatalos, de a nyelvtani helyességből, ne engedjünk! Amit írunk, legyen összhangban a tetteinkkel! A közösségi tér szabályait írjuk le, és következetesen tartassuk, és magunk is tartsuk be! Röviden összefoglalva, az írásbeli kommunikációban is az alkalmazkodás, és a példamutatás, következetesség a legjobb stratégia.

A bejegyzés kategóriája: Kommunikáció
Kiemelt szavak: , , , .
Közvetlen link.