Ifjúsági irodák létrehozása, és működtetése

YOUTH HAUSE Ez a cikk is egy előadásom kivonata. Az ifjúsági irodák fontosságáról az előző cikkben már szó volt. Most azt tekintjük át, mi is az ifjúsági iroda, miként lehet létrehozni, és működtetni.  Részben már volt szó az ifjúsági iroda fogalmáról. Tulajdonképpen, egy olyan közösségi és szolgáltató tér, melynek a célcsoportja a fiatalok. Egy védett környezet, ahol iskolán kívüli szabadidős, és fejlesztő tevékenységek nyújtanak lehetőséget hasznos időtöltésre. Tapasztalt szakemberek dolgoznak és segítik a jövő nemzedéket beilleszkedni, és a társadalom hasznos tagjává válni. Végső soron azt ifjúsági iroda, befektetés a jövőbe.

Épp ezért aki ilyet szeretne létrehozni, annak hosszú távon kell gondolkodnia. Aki gyors hasznot remél, az tőzsdézzen. Az ifjúsági munkához komoly hivatástudat szükséges. Az ifjúsági iroda munkatársainak ezen túl, univerzálisnak kell lenniük.  Olyan értelemben, hogy minden munkatársnak a saját szakterületén kívül értenie kell legalább két másikhoz is.  Így kisebb létszám is elegendő lehet a működtetéshez. A csapatot és a tevékenységeket úgy érdemes összeállítani, hogy könnyen tudjanak reagálni a váratlan helyzetekre is. Meg kell határozni egy minimumot, amit mindenképpen el tud látni a szervezet.  A cél a folyamatos működés biztosítása, akár kevesebb, szolgáltatással, de változatlanul, magas minőségű szolgáltatással. A többi részt pedig erre lehet felépíteni. Így bármi történik a szervezet életében, a működés biztosított, különösebb presztizs veszteség nélkül. A hírnév mindenhol fontos, itt azonban kiemelten az.

A team általában a tevékenységhez köthető személyekből áll. Célszerű egy tevékenységhez két munkatársat rendelni. Költséghatékonysági szempontból, azonban egyik állandó, a másik backup, és fordítva. Itt van szerepe a már említett széleskörű szaktudásnak. A szakmai csapat vezetője a legtapasztaltabb szakember kell legyen. Az ifjúsági szakmában is lehetséges életpálya modell szerint dolgozni. Elkezdheti az ember kortárs mentorként, majd ifjúságsegítőként, később ifjúsági szakértőként dolgozhat. Egy ifjúsági szakember, egy idő után nemcsak a fiatalokkal, hanem a kollégáival is foglalkozik. Vezeti a szervezetet, és képzi a fiatalabb szakembereket. Ezért is célszerű a legtapasztaltabb kollégát kinevezni vezetőnek. Sok esetben megosztott vezetői státusz van. Ez azt jelenti, hogy a  „nagy öreg” a stratégiáért, szakmaiságért, és fenntartásért felel.  Míg általában fiatalabb társa, a napi tevékenységekért, és a közvetlen irányításért, fenntartásért… Finanszírozás tekintetében, igen eltérő modelleket találunk. Az ideális helyzet, amikor önkormányzati fenntartású intézmény van a településen, melyet kiegészíthetnek civil szervezetek a saját speciális szakterületükkel. Ez nem minden közösségben jellemző, inkább a nagyobb városokban, megyeszékhelyeken.  véleményem szerint, szégyen ha egy megyei jogú nagyvárosnak nincs önálló, saját fenntartású ifjúsági irodája.  Kisebb települések esetében jellemzően civil szervezetek látják el ezt a feladatot.

A pénzügyi háttér, állami vagy önkormányzati támogatáson kívül, adományokból, pályázatokból származik. Ezek a források azonban nem tekinthetők biztosnak. Több jó példa is akad, ahol a szervezet által előállított termékek értékesítéséből származó bevétel is megjelenik a költségvetésben. Termék lehet tárgy, élelmiszer, vagy akár egy szolgáltatás is. Ilyen esetekben el kell különíteni, az ingyenes, és bevétel célú tevékenységet. Minden civil szervezet, gyakorlatilag egy nonprofit gazdasági társaság. Lehet önálló tevékenységből származó bevétele, de azt csak a fenntartásra, fejlesztésre fordíthatja.  Egy ifjúsági iroda finanszírozása, tehát nem egyszerű. Nagyon sok függ a helytől, és a lehetőségektől. Pályázni, azonban, ha megfelel a feltételeknek, tud. A projekteket szinte minden szervezet így hajtja végre…

A projektek különbözőek lehetnek.  Állandó, és alkalmi jellegű tevékenységek. Minden esetben valamilyen igényre reagál a szervezet. Ez lehet tudatos igény, és lehet olyan, amit a szakember észrevesz, de a közösség nincs tudatában. Lehetséges, hogy a közösségen belül érzik, hogy valami nem stimmel, de nem tudják, mi az oka ennek az érzésnek. Előfordulhat, hogy még eddig sem jut el a csoport, de a hozzáértők már tudják, hamarosan szükség lesz egy megoldásra. ..

Egy ifjúsági iroda, igen sokrétű tevékenységet végezhet. Ideális esetben egyszerre szolgáltat a fiataloknak, szülőknek, tanároknak, intézményeknek, vagy akár a hatóságoknak.  Nagyon fontos szerepe van az egyéni, és közösségi szocializációban, ezért stabilnak kell lennie. Sok példa van arra, hogy sorsokat fordíthat jó irányba. Ehhez azonban elhivatott, és tapasztalt, széleskörű szaktudással rendelkező szakemberek kellenek. A multitasking kiemelten fontos szempont.  Vezetőként pedig különösen fontos, a sokrétű tapasztalat. ..

A bejegyzés kategóriája: Ifjúsági munka
Kiemelt szavak: , , .
Közvetlen link.