Nemrég kiemeltem néhány alapvető dolgot a prezentáció kapcsán. Most azt tekintjük át, hogyan lehet érdekesebbé tenni, az előadásunkat. Ma már ugyanis nem elég, ha elmondunk valamit, ezt szórakoztatóan kell tennünk. Hiába hódít az infotainment A legfontosabb, amivel az előző részt befejeztem, a kapcsolat a közönséggel. Figyelni kell a reakciókat, ha kezdenek bóbiskolni, be kell vetnünk valamit. Nem biztos, hogy az előadásunkkal van baj, lehet, hogy csupán az ebéd utáni szieszta tünetei jelentkeznek.
Erre sok kreatív megoldás van, a zene, vagy videó például ilyen. Ezek passzív módszerek, ugyanis nem párosulnak mozgással. Ha elég intenzív élményt nyújtanak, akkor remekül megfelelnek a célnak. Gondoljunk a dobütés szimfóniára! A legjobb, ha a téma, és a helyszín engedi, a mozgásos élénkítés. Nem kell futásra kényszeríteni a hallgatóságot, de felállíthatjuk őket, és egy rövid torna után visszatérhetünk a prezentációhoz. Nem mindig alkalmazható ez a módszer, de ha igen, akkor nagyon hatásos. A résztvevők is értékelik, ha tudunk váltani. Viszont a váltáshoz, és a kreatív megoldásokhoz fel kell készülnünk. Valamint, ismernünk kell néhány eszközt, amit bevethetünk. Egy vetített prezentáció áramot, és elektromos eszközöket igényel, néhány esetben előfordul, hogy nélkülöznünk kell e modern vívmányokat. Előadást viszont nem mondhatjuk le, főképp, ha a felkérésben is szerepel az offline mód. Ilyenkor kicsit többet kíván tőlünk a feladat.
Egyszerű megoldás, ha kinyomtatjuk a diákat, és ezeket használjuk. Kisebb térben remekül működik, és ha a felkérés így szól, általában ekkora helyünk lesz. Nagy térben, egyéb szemléltető eszközöket kell bevetnünk, melyeket távolabbról is jól látni. Ilyen tárgyakat magunk is készíthetünk, e akár a helyszínen is felhasználhatunk az ott fellelhetőkből. Például, rajzolhatunk, festhetünk, papírra, vászonra, vagy akár homokba. A föld mindig a talpunk alatt van. Így a természetben sem kell megijednünk, ha egy táborban kell előadnunk.
Arról már volt szó, hogy sok helyszín lehetséges, a megjelenésünket ehhez kell igazítanunk. Nem frakkban kell elindulni a Mátrába, hacsak nem ez a kérés. Ugyanakkor az öltözetünk is lehet a kreatív megoldásunk része. Főleg, ha van történetünk, hozzá. A story mindig jó egy előadásban. Ha az információt bele tudjuk szőni egy mesébe, sokkal jobban megmarad a hallgatókban. Ehhez ugyancsak szükségünk van a kreativitásunkra. Csupán néhány példát, említettem, de bízom benne, hogy sokakban elindított pár gondolatot, amivel egyedivé teheti a saját prezentációját. Aki személyes segítséget kér, elérhetőségeimen megteheti.